Creative Agora
A CREATIVE AGORA projekt európai szinten támogatja a nonformális, részvételi művészeti felnőttképzést Európa hátrányos helyzetű és sokszínű közösségei számára.
Hazai és nemzetközi szinten is támogatjuk a társadalmilag elkötelezett művészeteket a szociális-, oktatási- és művészeti területek összekapcsolásával, együttműködésük lehetőségének megteremtésével. Büszkék vagyunk arra, hogy számos olyan projektet valósíthatunk meg, melyek innovatív megoldásokat kínálnak a szociális érzékenység fejlesztésére, és a művészet nyelvén keresztül hozzájárulnak a társadalmi átalakulás további lépéseihez. Eddigi munkánk során elsősorban a hátrányos helyzetű fiatalokra fókuszáltunk – esélyt adtunk nekik, hogy kiléphessenek szűk valóságukból, új emberekkel, új szakmai elképzelésekkel és módszerekkel ismerkedhessenek meg. E célból rendszeresen részt veszünk ifjúsági csereprogramok, képzések, workshopok létrehozásában (ilyen például az Academy for Actors of Civil Change projektünk), stratégiai partnerségek kialakításában (ACADEMY+ projektünk), emellett olyan társadalmilag elkötelezett Kreatív Európa programokban, mint a What’SAP, illetve ehhez a témához kapcsolódó online konferenciák szervezésében és szakmai lebonyolításában (@cademy conference). A PP Social pillérünkkel küldetésünk, hogy megváltoztassuk a szociális művészeti gyakorlatokról alkotott nézeteket, és segítsük komoly szakmaként való megszilárdítását Európában és szerte a világban.
Tanulmányaim (történelem – földrajz tanár, környezeti nevelő, kulturális menedzser) és korábbi munkáim során mindig különös érdeklődéssel fordultam az interdiszciplináris területek és az ismeretek, készségesek átadásának különféle módjai felé. Fontosnak tartom a művészetek egyénekre, közösségekre gyakorolt hatását és a társdalomban betöltött szerepét, valamint funkcióját, amellyel speciálisan összeköti és triggereli a társadalom, környezet és gazdasági területek egységeit.
A CREATIVE AGORA projekt európai szinten támogatja a nonformális, részvételi művészeti felnőttképzést Európa hátrányos helyzetű és sokszínű közösségei számára.
A Pro Progressione évek óta népszerű, a szociális, művészeti és nevelési területeket összekapcsoló projektje, az Academy for Actors of Civil Change egy online konferenciával egészült ki 2020. október 2-án.
A Play! MOBILE célja, hogy ösztönözze a kulturális részvételt az európai kistérségekben. Úgy véljük, hogy a közösségi művészi gyakorlat, az adaptálható térspecifikus installációk és egy részvételi alapú színházi játék létrehozása a művész-művészeti alkotás és a közönség közötti kölcsönhatás platformjaként egy kifinomult és inkluzív módszer a vidéki közönségek megszólítására és érdeklődésük felkeltésére. A látogatott települések köztereit a kortárs művészetek játszóterévé átalakításával a művészetek befogadásának alternatív módját kívántuk megteremteni – egy módszertant a kortárs műalkotások bemutatására anélkül, hogy az komolyabb infrastruktúra meglétét kívánná.
A FAR – Fight Against Radicalisation projekt 4 európai partner együttműködése, egy nemzetközi tréning, melynek fő célja a radikalizáció elleni harc különböző művészeti tevékenységek által. A projektben olyan neves, a témában jártas művészek, trénerek és önkéntesek vettek részt, akik hisznek a művészet párbeszéd-kezdeményező és pozitív szociális hatásában. A FAR projekt keretein belül egy tudáscserén és együttműködésen alapuló színházi nevelésielőadás-sorozatot és egy tematikus fesztivált hoztunk létre.
2013 novembere és 2015 novembere között zajlott EXCEPT elnevezésű kulturális programunk, melynek megvalósulását az Európai Unió Kultúra keretprogramja finanszírozta. A hat ország (Németország, Franciaország, Olaszország, Lengyelország, Szerbia és Magyarország) közvetlen érintettségén túl egész Európára kiterjedt. A projekt a társadalmi célú művészeti programok tapasztalatcseréjére és nemzetközi szakmai hálózat megteremtésére dolgozta ki kétéves programját.
Az ACADEMY+ ötlete az elmúlt évek ifjúsági területen végzett közös munkájából és a szociálisan elkötelezett művészetek gyakorlatából született. Célja, hogy a négy partner mindennapi munkássága során használt módszereit a trénerek közös ötletelés és rendszeres visszacsatolás útján tovább fejlesszék, s a négy módszer összehangolásával, ötvözésével a hátrányos helyzetű fiatalokkal végzett kreatív fejlesztő munkát még hatékonyabbá tegye.
Az évről évre megvalósuló Erasmus+ projektünk 2021-ban a társadalmi változás elősegítésére fókuszálva folytatja tevékenységét, ezúttal az eddigi tapasztalatok felhasználásával, egy kombinált metodológia alkalmazásával. A nyolc országból érkező, szociális területen dolgozó résztvevők a 2 hetes tréning során különféle nem formális, művészeti módszerekkel ismerkednek meg és lehetőségük lesz ezek kipróbálására is a szakmai mentorok segítségével.
Az EXCEPT projekt folytatásaként indult Nyári Akadémia a hátrányos helyzetű, kevésbé központi területeken élő gyermekek oktatását tűzte ki céljául. Alapvető kiindulási pontja, hogy a színpad és az előadóművészetek kivételesen hatékony eszköznek bizonyulnak a közösségépítésben – csapatunk a művészetek és a kultúra révén kísérelt meg új utakat találni a hátrányos helyzetű fiatalokkal való együttműködésre.
A V4-SAP projekt a Social Art Practices (SAP) témakörre fókuszál a V4 régióban. Ennek a projektnek néhány közös eleme van az Academy for Actors of Civil Change projektünkkel, azonban önállóan működik. A projekt célja, hogy az évek óta futó Academy projektünk által felhalmozott tudást a V4 régióban is hasznosítsuk, és a regionális relevanciára koncentráljunk.