Az európai kényszermigráció és éghajlati mobilitás példátlan gyorsasága és mértéke közepette az oktatásban jelentős szerepe van a művészeteknek a társadalmi befogadás, a sokszínűség és a kohézió előmozdításában. Annak érdekében, hogy a művészeti és az oktatási területeken kritikus szemlélettel vizsgálja a kulturális hierarchiák, a megosztottság és kirekesztettség témáit, az INTRACOMP különféle módszereket, digitális forrásokat és kereteket dolgoz ki azért, hogy elősegítse az interkulturális és transzkulturális kompetenciák (ITC) fejlődését a kulturális tudatosság és kifejezésmód élethosszig tartó tanulása terén.
A NEB alapelveihez igazodva az ITC a kultúra innovatív, értelmes, összetett és átmeneti megnyilvánulásaira irányuló együttműködések révén inspirálja az „együtt” és a „szépség” alapelveket, és lehetővé teszi a művészetet tanulók számára, hogy folyamatosan átalakítsák mind a paradigmákat, mind társadalmi viselkedésüket. Az INTRACOMP ezt a hajlandóságot és képességet egy életképes kompetencia-keret kutatásán és innovációján keresztül teszi lehetővé (egyének, csoportok, szervezetek és rendszerek számára), amely azonosítja, bizonyítja, értékeli és megalapozza az ITC-t az előadóművészeti oktatásban, az ECE-től a felsőoktatási és közösségi kontextusig. Ennek elérése érdekében a transzdiszciplináris INTRACOMP konzorcium Észak-, Dél- és Kelet-Európa különböző társadalmi helyszínein (Norvégiában, Belgiumban, Németországban, Finnországban, Olaszországban, az Egyesült Királyságban, Szerbiában, Szlovákiában, Görögországban és Magyarországon) kutatja az ITC-t különböző kulturális szervezetekben és felsőoktatási intézményekben működő partnereken keresztül.
Az INTRACOMP új-zélandi és pápua-új-guineai partnerei további lehetőségeket kínálnak ezen oktatási és közösségi művészeti beavatkozások kiterjesztésére a globális délen, megkérdőjelezve az ITC-vel, az akulturatív stresszel és a művészetekkel kapcsolatos eurocentrikus feltételezéseket az oktatásban. Az így létrejött ITC-keretrendszer közös referenciapontot biztosít a tanulók, tanárok, csoportok és szervezetek számára az ITC-hez és annak összetett belső dimenzióihoz és jártassági szintjeihez. Ezen az integrált és sokrétű megközelítésen keresztül a művészetek az oktatásban fokozni fogják minden gyermek és fiatal befogadását és ITC-jét Európában és azon túl.
menedzser
Némethné Molnár Anna
2025-2028
Nord Universitetet (NO) Coordinator
Europees Netwerk Culturele Centra IVZW (BE)
The University of Auckland (NZ)
University of Hildesheim, Department of Cultural Policy (D)
Jyvaskylan Yliopisto (FI)
Universita Degli Studi Di Verona (IT)
In Place of War CIO (UK)
Association Kulturanova Udruzenje (SRB)
Divadlo bez domova (SK)
Latra EE (GR)
Associazione Culturale A.C. Sutta Scupa (IT)
Institute of Papua New Guinea Studies (Papua New Guinea)
Pro Progressione (HU)