Az „Utazás a kezdetekhez” egy interdiszciplináris projekt a kortárs tánc, a kortárs zene, az új technológia és a régészet határán. A projekt fő célja, hogy a Duna menti őskori kulturális jelenségek kortárs előadóművészeti interpretációja által felhívja a figyelmet a kevésbé ismert, de annál jelentősebb kulturális örökségünkre, és hogy a tudomány és a művészet találkozása új közönséget vonzzon mindkét kulturális szektorba.
A szakmai program keretein belül célunk az volt, hogy felhívjuk a figyelmet a közép- és kelet- európai régió régészeti és kortárs művészeti értékeire, ezzel is hangsúlyozva kultúránk és történelmük sokszínűségét; hogy az új, innovatív technológia bevonásával interaktív és felhasználóbarát múzeumi és színpadi élményt hozzunk létre. A kétéves archeológiai-művészeti programban a Duna alsó és középső szakaszán található őskori lelőhelyek és a korszakhoz kapcsolódó régészeti parkkal és gyűjteménnyel rendelkező múzeumok vettek részt.
A projekt fő célja egy új értelmező infrastruktúra kifejlesztése volt az érintett őskori helyek, múzeumaik és régészeti parkjaik számára, a kulturális örökség felhasználásával a kortárs művészet és az új technológiák inspirációjának forrásaként. A projekt során megvizsgáltuk a kulturális örökségünk értelmezésének új módjait, ezzel elősegítve az őskori kultúrák sokszínűségének megismertetését a közönséggel.
A projekt keretében egy ágazatközi együttműködést ösztönöztünk a régészek, múzeumi szakemberek, kortárs művészek és informatikai szakemberek között, amely élő művészeti előadásokat és összetett AR és VR alapú alkalmazások létrejöttét eredményezte.
Werkfilm a százhalombattai munkabemutatóról.
A magyarországi előadás alkotói és előadói:
Alkotók:
Kreatív rendező: Czakó Máté
Kreatív író: Zágoni Balázs
Zeneszerző: Ljubomir Nikolic
VR&AR szakértők: Ervin Šilić and Artur Šilić
Kreatív archeológus: Joana Sofaer
Előadók:
Makra Viktória · Kemény Rozália · Lakos Fanni · Szász Dániel · Bassola Richárd · Gőz István· Rókus Zoltán · Cristian But
menedzser
Huszár Zsófia, Petrányi Barna
2018 - 2019
Matrica Múzeum és Régészeti Park (HU)
Kulturális Örökség Menedzserek Egyesülete (HU)
Vučedol Culture Museum (HR)
Lepenski Vir Archaeological Museum (RS)
Iron Gates Region Museum (RO)
University of Southampton (UK)