Az ambiciózus európai kezdeményezésben 12 ország 18 művészeti partnere vesz részt. A projekt célja a klímaváltozással és a globális felmelegedéssel kapcsolatos tudatosság és érzékenység növelése színházi előadásokon, humoron és vicceken keresztül. Eszközként használva a nevetést a reflexió és a belső gondolkodás ösztönzésére. Hónapokig tartó előkészületek és promóciók után számos művészeti partnerünk mutatja be előadásait, különféle helyszíneken és változatos közönség előtt.
A Cabaret Artico című műsor a SCT Centre UniTo és a Compagnia Il Melarancio együttműködésével valósult meg a Green Ethics keretein belül, a Kreatív Európa program támogatásával.
2024. december 6-án a Fonderie Limone hangulatos környezete adott otthont a Cabaret Artico – Játsszunk a Klímával című darab országos premierjének, teltházas közönség előtt.
Ez az előadás a legelső országos premiere volt egy olyan előadás sorozatnak, amely a projektben részt vevő 12 európai várost mozgatja meg.
A Green E.Th.I.Cs. projekt keretében létrehozott Cabaret Artico kihívása, hogy a klímaválság történetét realista mégis reményteli módon, színházi eszközökkel mesélje el. Az előadás tudományos adatokra támaszkodva mutatja be, milyen emberi tevékenységek okozták a jelenlegi klímaváltozást, valamint feltárja a még elérhető igazságos és fenntartható jövő lehetőségeit is.
Ahogy az előadás hangsúlyozza, a jövő nem kizárólag az egyéni életmódváltáson múlik, hanem még inkább a kollektív elkötelezettségen- valamint a helyi és globális politikán. Ahogy Giorgio Gaber olasz dalszerző egyszer mondta: “A szabadság részvétel”, és a klímaváltozás közös, politikai és kollektív kihívás- nemcsak a jövő generációinak, hanem mindannyiunk számára.
A Cabaret Artico a hagyományos színházi normákat is megkérdőjelezi, mind létrehozásában, mind előadásmódjában. A professzionális színházi kutatás a társadalmi és közösségi színházzal ötvöző művészi megközelítés révén kidolgozott előadás, a kultúra és a tudomány találkozásának eredménye. Tartalmát gondos tudományos kutatás alakította, amelyet a Krétai Politechnikummal (a Green E.Th.I.Cs. projekt partnerével) együttműködve dolgoztak ki, több mint 50 interjúval gazdagítva, klimatológusokkal, aktivistákkal, diákokkal, serdülőkkel és idősekkel.
A Game of the Goose ihlette interaktív előadás, a Cabaret Artico egyszerre nézhető műsora és játéka, amelyben részt lehet venni. A dramaturgia- a szereplőktől a zene választásig- a kabaré és a kávéházi ének hagyományaiból merít, amelyek az 1920-as évektől az 1970-es évekig öleli fel a fonalat, ötvözve az éneket, a zenét, a történetmesélést és a színházat, komikus és drámai hangvételek között ingadozva.
AUSZEIT vagy a Nagy Játék az Idő és az Ördög ellen!
A Studio 7 a Green E.Th.I.Cs projekt egyik művészeti partnere, amelynek székhelye a Dortmund melletti Schwerte városában található.
Az általuk bemutatott előadás a játék műsor, a musical, a dráma és az interaktív színház keveréke, amely arra invitálja a nézőket, hogy lépjenek be egy olyan káprázatos világba, ahol bolygónk jövője a tét.
Zenével, humorral, költészettel és elragadó jelenetekkel a közönség részese lesz egy izgalmas küldetésnek, amely egy elromlott rendszer abszurd szabályainak megkérdőjelezésére irányul. Vajon elég okosak leszünk-e ahhoz, hogy megváltoztassuk a játék menetét, és megnyerjük a versenyt az idővel és az ördöggel szemben? Az előadás leleplezi az elbukott rendszerek abszurditását, és rávilágít a közös cselekvés erejére.
Az AUSZEIT egy multikulturális társulat, ami egy argentin és egy kolumbiai színésznő, egy német színész és egy Olaszországban élő chilei színész közreműködésével jött létre.
Christoph Falke dramaturgiai tanácsadó támogatásával a darab egy egész februári, intenzív alkotói folyamat során született meg, mialatt a társulat Schwertében, a Studio 7 Színház székhelyén élt és dolgozott együtt.
A premierre február 28-án és március 1-jén került sor a schwertei nagy kulturális közpotnban, a “Rohrmeisterei”-ben, ahol két előadást tartottak,150 néző előtt.
“Emergency Meeting” (Vészhelyzeti találkozó)
A szerbiai Knjaževac kis településén a “Njegos” közkönyvtár élénk kulturális központtá vált, amely különféle rendezvényeknek ad otthont, többek között a Green E.Th.I.Cs projekt tevékenységeinek is. Az egyik ilyen esemény középpontjában az éghajlatváltozás, a globális felmelegedés, valamint ezek természetre és az emberi egészségre gyakorolt negatív hatásai álltak, és ennek eredményeképpen született meg a “Vészhelyzeti Találkozó” című interaktív színdarab.
Bibi tapasztalt fiatal előadóművészei együttműködtek Nikola Pavlovic hivatásos színésszel, aki az oktató, a forgatókönyvíró és a rendező szerepét is magára vállalta. Bibi YouTube-studiójának tagjai is részt vettek, akik multimédiás elemekkelegészítették ki az előadást. A könyvtárban két héten át tartó egész napos munka során a csapat egy kreatív és ismeretterjesztő előadást dolgozott ki, amelynek célja a környezettudatosság növelése volt.
A “Vészhelyzeti Találkozó” premierje 2024 szeptember 10-én és 11-én volt, a “Szeptemberi napok a varázspolcokon” program keretében, négy további műsorral. Az előadást mintegy 1150 ember, köztük óvodások, általános- és középiskolás diákok, valamint tanáraik tekintették meg.
A projekt célja az volt, hogy rávilágítson az éghajlati kérdések sürgősségére, miközben a környezeti és egészségügyi hatások csökkentését célzó gyakorlatok példáit népszerűsítette. Ezzel a kezdeményezéssel a “Njegos” Könyvtár megerősítette kulturális vezető szerepét és aktív partnerét az EU által társfinanszírozott, helyi és nemzeti intézmények által támogatott Green E.Th.I.Cs projektben.
Everything’s Fine Egy kissé keserédes ügy.
A Brama Színház Goleniówban található, Lengyelország nyugat-pomerániai régiójában. A Goleniówi erdő (Puszcza Goleniowska) veszi körül, amely az ország legfontosabb természeti területe. Ez az erdő számos ritka növény- és állatfajnak ad otthont, ezért több részét is védett területté nyilvánították. A helyi lakosság mélyen elkötelezett a környezet megóvása, és az éghajlatváltozás kihívásainak kezelése iránt.
A “Minden rendben” című előadást a Brama Színház a Green E.Th.I.Cs projekt keretein belül mutatta be.
A bemutatóra Goleniówban került sor 2024. November 22-én. Az előadás létrehozásában és bemutatásában több mint 50 ember vett részt. Az előadás a résztvevők sokszínű csoportját hozta össze-fiatalokat és idősebbeket, különböző kulturális háttérrel rendelkezőket-, létrehozva egy gazdag és befogadó élményt.
Az előadásban egy szimbolikus verseny formájában két csapat versengett, hogy ki tud többet tenni az éghajlat lehűtéséért. A kollektív felelősség erőteljes felfedezése volt ez a kreativitással és szívvel megrendezett előadás.
“The Market of Lies” a performansz Residui Teatro- által.
A “The Market of Lies” című előadást a Residui Teatro mutatta be az egyik legnagyobb külföldi olasz iskola diákjainak a Green E.Th.I.Cs projekt részeként.
Az előadás felépítése és cselekménye egy vására emlékeztet, ami egy olyan látszat konferenciával kezdődik, amelyen egy szereplő provokatívan megkérdőjelezi az éghajlatváltozás létezését. Ez a megdöbbentő állítás gondolkodásra készteti a nézőket, és arra invitálja őket, hogy kritikusan foglalkozzanak a témával.
A közönséget ezután arra ösztönzik, hogy fedezze fel a kijelölt teret – egyfajta piacteret -, és hét rövid, interaktív színházi jelenetet éljen át.
Minden egyes piaci bódé ennek az útnak egy-egy állomását képviseli. A állomásokon erőteljes és sokszínű szereplők adnak elő drámai történeteket a világ különböző részeiről. Egyes történetek közvetlen feljelentésként jelennek meg, míg mások a látszólagos közömbösség fátyla mögé bújva finoman kritizálják a globális klímaválságra adott jelenlegi társadalmi-politikai választ.
Az előadás egy utolsó körrel zárul, amely a közösség minden tagját és színészét összegyűjti a zárójelenetre: egy közös dalra, amelyben a diákok is részt vesznek – a “piacon” tett utazásuk szimbolikus csúcspontjaként.
A közönség – vagy az utazó – szemszögéből nézve a Green E.Th.I.Cs előadása egyszerre magával ragadó és elgondolkodtató. Az éghajlatváltozás kérdését minden mástól eltérő módon kezeli, olyan összetett témákkal szembesülve, amelyek a mindennapi életben gyakran észrevétlenek maradnak.
A darabot lelkesedéssel, meglepetéssel, és időnként szkepticizmussal fogadták. Különösen az egyik iskolában tűnt úgy, hogy néhány diák a lenyűgözés és a bizalmatlanság között örlődik, valószínűleg azért, mert az előadásmód annyira eltért a tipikus iskolai műsoroktól. Mindazonáltal a darab sikeresen felkeltette a sok fiatal néző figyelmét és érdeklődését.
A sikerhez három kulcsfontosságú elem járult hozzá: a többféle színházi forna (tánc, dráma, ének és élőzene) használata; a rendhagyó dramaturgia, amelynek középpontjában az a provokatív gondolat állt, valamint a nem hagyományos előadótér innovatív használata.
Zöld Élet – Az Omma stúdió előadásában.
A “The Green Life”- Zöld Élet című előadás bemutatója 2024. december 20-án került sor a Heraklioni Művészeti Középiskolában. Az Omma stúdió humoros és didaktikus módon dolgozta fel az éghajlatváltozás problematikáját, miközben megőrizte informatív jellegét.
Az előadás során különleges kerékpárok kerültek kipróbálásra amik használatukkal áramot termeltek és elnyerték a közönség elismerését.
A forgatókönyvet írta Antonis Diamantis, a fellépő előadók pedig Irene Koutsa, Myrto Papadopoulou és Antonis Diamantis voltak.