Berlin 4797852 1920

Performing Landcapes: Connection and Engagement

Az urbanizáció terjedésével emberek tömegei szakadnak el a természet közvetlen megtapasztalásától, ami nemcsak mentális és fizikai jóllétükre, de a környezet iránti elköteleződésükre is negatív hatással van. Rendszeres hozzáférés híján az emberek gyakran nélkülözik azt a személyes kötődést és motivációt, amely szükséges lenne egy fenntarthatóbb életmódhoz. A PLACE célja, hogy kreatív műhelymunkák, közösségi események és művészek bevonásával arra ösztönözze a résztvevőket, hogy tartalmas kapcsolatot alakítsanak ki a természettel, ezáltal támogatva az egyéni jóllétet és a közösségi ökológiai tudatosság növekedését.

A projekt fő célkitűzései közé tartozik a kulturális és kreatív szektor tagjainak képzése természetalapú készségekkel, a fenntartható gyakorlatok lokális népszerűsítése, valamint városi területek közösségi zöld térré alakítása. A művészet és az ökotudatos gyakorlatok integrálásával a PLACE elősegíti a városi lakosok közötti kötődést és a környezetvédelem iránti felelősségvállalást, hozzájárulva az Európai Zöld Megállapodás fenntartható jövőre irányuló célkitűzéseihez.

Projektidőszak: 2024-2026

Projektpartnerek:

Bethlen Téri Színház (HU)

Norwegian Landscape Theatre (NO/IT)

Hiatus (BE)

Bethlen Téri Színház – Magyarország

Innovatív. Kortárs. Együttműködő.

A több mint 95 éves múltra visszatekintő Bethlen Téri Színház önkormányzati támogatással működő kulturális intézmény, amely hiánypótló szerepet tölt be a kerület kulturális palettáján. A Bethlen Téri Színház elkötelezett amellett, hogy minden közönség számára befogadó és hozzáférhető teret hozzon létre annak érdekében, hogy a kortárs előadóművészet multidiszciplináris központjává váljon. Helyi hatásán túl a Bethlen Téri Színház aktívan részt vesz nemzetközi projektekben, többek között a Kreatív Európa program által finanszírozott DemArt projekt vezetője, amely a művészet finanszírozásának demokratizálását helyezi fókuszába. „Gangszínház” nevű kezdeményezésük egyedi előadásokat mutat be a helyi lakosoknak, elősegítve ezzel a közösségi elkötelezettséget. Az IETM és a CAE nemzetközi hálózatainak részeként, valamint a Pro Progressione-val szorosan együttműködve a Bethlen Tér Színház erősíti a partnerség kommunikációs és ismeretterjesztő képességeit, kihasználva a társadalmi és környezeti fenntarthatóság felé elkötelezett projektek terén szerzett széleskörű tapasztalatait.


Norwegian Landscape Theatre – Norvégia / Olaszország

A Tormod Carlsen művész és színházi szakember által vezetett Norwegian Landscape Theatre (NLT) egy kortárs művészeti szcénára és helyspecifikus művészeti gyakorlatokra összpontosító produkciós társulat. Ebben a projektben az NLT Alfredo Zinola koreográfussal működik együtt. Zinola, a Punctres helyspecifikus projekt társvezetőjeként erősíti helyi kapcsolatukat az olaszországi Piemont régióval.

Az NLT korábban közösségi kerteket tervezett Oslóban és Koppenhágában. Jelenleg a Performatív Kertészet Európai Központjának létrehozásán, és a kertészeti-színházi hagyományok feltárásán dolgozik. Ez az együttműködés biztosítja a projekt hosszú távú hatását, integrálva a Performing Landscapes projektet az NLT folyamatban lévő kezdeményezéseibe, elősegítve a „tájgondolkodók” és a „performatív kertek” közösségét a fenntartható jövő érdekében.


Hiatus, Belgium

A Hiatus Daniel Linehan koreográfus és táncos produkciós társulata. A „hiatus” szó jelentése: nyitás az új lehetőségek felé . A Hiatus minden egyes projektjének célja, hogy olyan ”nyitást” hozzon létre, amely elősegíti az interperszonális kapcsolatokat a jelenben: felhívja a figyelmet fizikai és társadalmi környezetünkre, legyen az egy színházban, egy stúdióban, a szabadban vagy bárhol máshol. Az itt és mostra való figyelemfelhívás egyben azt is jelenti, hogy felhívjuk a figyelmet napjaink sürgető problémáira, értékeljük szerepünket a különböző ökológiákban amelyekben élünk, mint Brüsszel városának lakói, mint utazók akik párbeszédet folytatnak Belgium különböző közösségeiben és nemzetközi szinten, egy olyan bolygó polgárai, amely ökológiailag bizonytalan idők előtt áll.

Tapasztalataik révén egyedülálló megközelítést nyújtanak arra vonatkozóan, hogy a művészet hogyan segíthet nemcsak a környezeti válságok teljesebb megértésében, hanem abban is hogy a tánc és más testi gyakorlatok segítségével hogyan léphetünk túl a racionális szintű megközelitésen, hogyan foglalkozhatunk vele érzelmileg, testileg, testet öltve.

>>Társult partnerek

A Bethlen Téri Színház partnerei

A Bethlen Téri Színház a VII. kerületi önkormányzattal, Budapest Főváros Önkormányzatával és a hozzájuk kapcsolódó köztestületek hálózatával való szoros kapcsolata mellett egy sor kulturális, művészeti, civil és környezetvédelmi szervezetet von be a projektbe. Együttműködnek többek között a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel (MME), más néven BirdLife Magyarországgal; a Fák a Rómain civil kezdeményezéssel, amely Budapest egy bizonyos Duna-parti részén a városi beruházások elleni környezetvédelmet tűzte ki célul; valamint a Bolygóval, a Green Peace által a Planet One kezdeményezés részeként létrehozott, a fiatalok klímaaktivizmusba való bekapcsolódását segítő közösségi központtal.

A magyar kulturális életben a Bethlen együttműködik különböző színházakkal, előadóművészeti intézményekkel és más kulturális szervezetekkel, mint például a Trafóval, a MOME-val, a PLACCC-cal stb. Ugyanakkor az IETM-ben (annak környezetvédelmi munkacsoportjának koordinálásával) és a Culture Action Europe-ban (CAE) betöltött tagsága és aktív szerepe révén széles nemzetközi kapcsolatrendszerrel is rendelkezik. A Bethlennek van egy társult szervezete is, a Pro Progressione, amely szakértelmével hozzájárul a projekthez: mivel a szervezet egy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a nemzetközi projektmenedzsment terén, és számos sikeres projektet (The Big Green, CLICA stb.) valósított meg, felbecsülhetetlen tudásbázissal és nemzetközi hálózattal járul hozzá a Bethlen Színház munkájához, beleértve a konkrét menedzsment eszközöket (PM2 módszertan, task matrix stb.) és egyéb bevált gyakorlatokat.

A Norwegian Landscape Theatre partnerei

A projekt során az NLT különböző szervezetekkel, kezdeményezésekkel és szakértőkkel fog együttműködni az olaszországi Cavallermaggiore és környékén. A kreatív táborban a Punctures projekttel fogunk együttműködni; ez egy hosszú távú projekt, amely a művészetek és az ökológia kapcsolatát vizsgálja három művész, Alfredo Zinola, Micaela Kühn és Maxwell McCarthy közreműködésével. A projekt 2021-ben indult útjára azzal, hogy a mezőgazdasági síkság két használaton kívüli mezőjén nem termesztett növények változatos keverékét ültették el, válaszul a széles körben elterjedt monokultúrás tájra. Azáltal, hogy a Punctures művészeti és ökológiai vonalakon átívelő, szélesebb körű párbeszédek házigazdája, a projekt arra is törekszik, hogy teret teremtsen a művészeti gyakorlat általi tapasztalatcserének. Az kreatív tábor tervezésében és megvalósításában Alfredo Zinola is részt vesz. A további helyi részvétel biztosítása érdekében a Kreatív Tábor az Orti Generali látogatását is magába foglalja, Stefano Olivari tájépítésszel együttműködve, valamint a különböző helyi szervezetekkel való együttműködést és azok részvételét.

Az NLT nemzetközi szinten is kapcsolatban áll a természettel, színházzal és művészetekkel foglalkozó kutatókkal és tanulmányi csoportokkal, mint például a Performing Landscapes, Metropolis (DK), a Performing Green (SE) és a Pahn – Performing Arts Hub Norway. A projekt és eredményeinek bemutatásában olyan kutatói közösségek is részt vesznek, mint a Művészetek és Közkapcsolatok (Agder Egyetem) és a Bergeni Egyetem Színháztudományi Tanszéke. A különböző európai színházi és kulturális fesztiválokra szóló meghívásaink további terjesztési lehetőségeket és kritikai visszajelzéseket biztosítanak a projektről különböző nézőpontokból.

A Hiatus partnerei

A Hiatus kapcsolatban áll a BOS+, Brüsszel, Laeken és Molenbeek önkormányzatával, valamint a vzw De Toestanddal, hogy hálózatot építsen ki és felhatalmazást kapjon a tevékenységek és előadások szervezésére egy közösen kiválasztott brüsszeli parkban. A BOS+ egy olyan szervezet, amely elkötelezett az erdővédelem, az egészségesebb erdők és a több erdő mellett Flandriában és a világon. A BOS+ a fenntartható helyi fejlődéssel kapcsolatos tevékenységek motorja, azáltal, hogy Belgiumban és a trópusokon az erdők megőrzésén, fenntartható kezelésén és bővítésén dolgozik.

A Pulse – Cultural Network for Transition hisz abban, hogy a kultúra a társadalmilag igazságos és fenntartható társadalom felé való átmenet motorja lehet. Olyan kulturális szervezeteket kapcsol össze, amelyek a jelenlegi társadalmi modellünk fenntartható alternatíváival kísérleteznek, és amelyek középpontjában az önellátás és a kulturális aktivizmus áll. A Hiatus aktív tagja a Pulse-nak, és ennek köszönhetően hozzáfér a kulturális/társadalmi orientációjú szervezetek széles hálózatához, és bizonyos eseményeken együtt tud működni velük. További szervezetek, amelyekkel a Hiatus felveszi a kapcsolatot, hogy partnerek legyenek a kísérleti előkészítési és végrehajtási szakaszban: Platform K, Kunstenpunt, Stichting Zoniënwoud és Cultuur OP/TIL.

A Performing Landscapes: Connection and Engagement projektet az Európai Unió Kreatív Európa programja társfinanszírozza.

En Fundedbytheeu Rgb Pos

Projekt
menedzser

Gadus Dorka

Projekt időszak

2024-2026

Partnerek

Bethlen Theatre (HU)
Norwegian Landscape Theatre (No/IT)
Hiatus (BE)

Place Online Open House Facebook Event

Performing Landscapes – felhívás kreatív elmék számára

Kreatív elme vagy, és érdekel, hogy a gyakorlatoddal hozzájárulj egy európai városi zöldterület kialakításához? Kreatív ötletekkel, gyakorlatias hozzáállással és ökológiai és szociális projektekben szerzett tapasztalattal rendelkező embereket keresünk. Idén nyáron 12 embert hívunk meg 10 napos kreatív elvonulásra az olaszországi Piemontéba. A résztvevők 3 projektet fognak kidolgozni és megvalósítani Európa egyik „kertjében”.

Ftg0005

Holddalanap koncert // A Performing Landscapes: Connection and Engagement projekt kapcsolódó programja

A HolddalaNap Zenekar saját dalokat öltöztet közös zenei tudásukból szőtt ruhába. A hazai népzene az otthona mindőjüknek, a Zenekar tagjai e forrás vizein nevelkedtek. Aztán ki-ki a maga élete, útja szerint: a régi-zenei, a balkáni, perzsa, latin-amerikai, s talán a csapatból a legtöbbünk a flamenco hangszerekkel/hangképzéssel, dallamvilággal kötött mélyebb ismeretséget. A hangok ezer íze mögött ott lüktet a sokféle világ…