A Visegrádi Alap (International Visegrad Fund) támogatásával a V4 országok – Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia – , valamint Szerbia résztvevői különleges lehetőséget kaptak arra, hogy az idei Academy-n való részvételük mellett saját kísérleti artivizmus programjukat is megvalósítsák.
CZ – What’s your cup of tea – Anastazia Kuzmiceva, Neda Tasmilian
Projektünk fő célja az volt, hogy biztonságos és befogadó teret, egy közösséggel és melegséggel teli pillanatot teremtsünk az emberek számára, ahol megoszthatják egymással gondolataikat és meghallgathatják egymást. Témánk az önismeret volt, és a témával kapcsolatos történeteket gyűjtöttünk a legkülönbözőbb kulturális és személyes háttérrel rendelkező résztvevőktől. A személyes történeteket film formájában foglaltuk össze, amelyet 2024. november 22-én a prágai Damuban mutattunk be a közönségnek.
PL – Flags of Resistance – Julia Niedziejko
Julia Niedziejko projektjének részeként októberben a történetmesélésről és a tárgyakkal való munkáról tartott workshopot a Varsói Egyetem és a Jagelló Egyetem diákjai számára, akik a Palesztinát ért izraeli agresszió ellen tiltakoztak. A találkozó eredményeképpen rövid, performatív megnyilatkozások születtek textíliák felhasználásával. Mindenki a saját igényei szerint használta a szöveteket, hogy a sztrájk tapasztalatairól beszéljen a segítségükkel. A „The one right side of the bars” című film az ő performanszaik összefüggő felvétele. A cím idézet az egyik hallgatótól, aki úgy döntött, hogy arról beszél, milyen fontos szerepet játszott az egyetemi kapu a sztrájk alatt. Ez a téma a többi nyilatkozatban is jelen volt, és ezért a film fontos elemévé vált. Az egyes személyek történetei kiegészítik egymást, így együttesen képesek arra, hogy a nézők megismerjék a diákok sztrájk alatti tapasztalatait, elsajátítsák motivációikat, és megtudják, hogyan érzik magukat a megszállás után.
SK – The Heart of the Earth. Discover the Unity – Viktória Bekeč
21 gyermek és tanítójuk a Szlovákiában található magyar alapiskolából – Kőszeg mellett – 2024.11.15-én a The Heart of the Earth. Discover the Unity című környezetvédelmi projektnapon beszélgettek. A projekt első részében közös és egyéni céljainkról meditáltunk, közelről megvizsgáltuk a kakaóbabot, mozsárban összetörtük és finom italt főztünk, amit megittunk. Ezután a gyerekek egy előadást hallgattak meg a klímaváltozás sajátos aspektusairól, leginkább a nem-ökológiai szemléletű termelésünk, az állat- és növénypusztítás, az extenzív fogyasztás és a Föld kizsákmányolásának hatásairól.
A következő részben különböző szórakoztató, kreatív rövid játékokat játszottunk, hogy felkészítsük őket az ezután következő színházi játékra, majd csoportokra osztottuk őket, ahol minden csoportban egy-egy állattal/növénnyel/elemmel azonosították magukat, és egy ökológiai jelenséget mutattak be. Az utolsó rész egy reflexió és egy hálaadás volt.
HU – My journey, your journey, our journey – Anna Göde
A „My journey, your journey, our journey” egy multikulturális közösségi projekt, amely egy kis csoportot hozott össze, akiket a külföldi élet közös élménye egyesített. Az íróműhelyek során mindenki személyes történetírási gyakorlatokon keresztül kérdőjelezte meg tapasztalatait, utazását, csomagjait és önmagát. Hiszünk abban, hogy a találkozásoknak megvan az erejük arra, hogy inspiráljanak, megmozgassanak és megváltoztassanak minket, ezért ezekből az írásokból egy előadást hoztunk létre, amely egyesíti az emberi könyvtárat és a történetmesélési környezetet. A külföldiek személyes élettörténeteinek megosztásával az volt a célunk, hogy az egyes utazások egyediségének megértésével és a tapasztalataikkal való azonosulással megkérdőjelezzük a sztereotípiákat és a címkéket.
SRB – Stories from Beans – Stefan Lazarevic
A „Stories from Beans, collective memory through beans and theater” projekt egy kreatív és társadalmi elkötelezettséget képvisel, amely a kulturális örökség megőrzésére és a közösség művészet általi fejlesztésére összpontosít. A projekt a dráma- és íróműhelyeken keresztül összehozta a szerbiai Svilajnac helyi közösségének minden generációját, a fiataloktól az idősekig, azzal a céllal, hogy a személyes történeteken keresztül aktívan részt vegyenek a kollektív emlékezet megteremtésében. A résztvevők a bab, mint a népi élet elemének szimbolikáját felhasználva, a művészi aktivizmuson keresztül ösztönözték a társadalmi felelősségvállalást és elkötelezettséget a helyi hagyományok megőrzésében és a társadalmi igazságosságért folytatott küzdelemben. A záró színházi előadás, amely szélesebb közönséget gyűjtött össze, 24 résztvevő együttműködésének eredménye volt, és teret teremtett a generációk közötti tapasztalatcserének és a társadalmi kötelékek erősítésének. A záróelőadáson 19-en vettek részt, és a projekt a művészi kifejezésmódon keresztül is hozzájárult az aktivizmus és a társadalmi kohézió erősítéséhez.