Ftg9423

Zenélő Falak – A zene, ami Erzsébetvárosból szól: Interaktív Hanginstalláció a VII. kerület 7 pontján

A Zenélő Falak egyedülálló interaktív hanginstalláció, amely a VII. kerület különböző pontjain kalauzol el bennünket Erzsébetváros gazdag zenei múltjában és vibráló jelenében. A projekt célja, hogy köztéri alkotások segítségével hozza közelebb a kerület lakóit és látogatóit a városrész zenei örökségéhez, a múlt és a jelen találkozási pontjain keresztül. Mindehhez egy kiváló művészeti csapatot, a Metrum Ensemble-t választottuk, akik 2012 óta meghatározó szereplői a magyar zenei életnek. Akik kreatív energiájukkal és következetes művészi látásmódjukkal újraélesztik Erzsébetváros emlékeit, különös tekintettel a zsidó hagyományokra, a kabarék és kávéházi muzsikák világára, valamint a kerület munkásmozgalmi és templomi zenei életére. Az interaktív hangzó emléktáblákon keresztül ez a gazdag örökség nemcsak, hogy megközelíthetővé válik, hanem az érdeklődők a saját mobilkészülékük segítségével QR kódokon keresztül online is meghallgathatják az összeállított zenei anyagot.

Projektbemutató: „A hetedik te magad légy!” – Performatív vonulás a Zenélő Falak vonalán
A Zenélő Falak projekt bemutatóján, a „A hetedik te magad légy!” című performatív vonulás során megnyitottuk a 7 kiválasztott helyszínen a hangzó emléktáblákat, amelyek a városrész különböző történelmi pontjait összekapcsolva mesélnek a múlt és jelen különleges találkozásáról. A premier közösségi sétáján a résztvevők sorra végigjárhatták mind a hét helyszínt, ahol a művészek egy-egy rövid villámkoncerttel avatták fel az alkotásokat, így minden helyszínen más-más zenei motívum kísérte az élményt.

A séta záróakkordjaként a Bethlen Téri Színház adott otthont a záróeseménynek, ahol közösen beavattuk a közönséget a projekt kulisszatitkaiba. A közönség betekintést nyerhetett a pályázati folyamatba, a koncepció megalkotásába és a megvalósítás folyamatába, majd az este egy kötetlen állófogadással és közös koccintással zárult.

Alkotói szemmel nézve: a legpozitívabb élmény
A projekt különlegességéről két kiemelt alkotója Rákóczy Anna és Rozmán Lajos is megosztotta velünk személyes élményeit. Amikor arról kérdeztük, mi volt a legpozitívabb élményük a Zenélő Falak során, a következőt mondták:

Rákóczy Anna megélése:
„Az avatás során a legpozitívabb momentum számomra a történelmi kontextusuk miatt sokrétű jelentést hordozó zenék megszólalása a kerület utcáin. Ahogy együtt énekeltük a “Szól a kakas”-t, ahogy megszólaltattunk egy Vándor Sándor dallamot, azt éreztem, hogy egy közösségként vagyunk jelen, aki a múlt emlékeit nem pusztán érdeklődve szemléli, hanem személyes viszonyba kerül velük. Tehát egy pillanat alatt megszületett, amire eredetileg vágytunk: hogy a kerület különleges, összetett kulturális hagyománya inspirációt, eleven energiát nyújtson az ott lévőknek. Azt reméljük, hogy a hangzó emléktáblák ennek továbbra is eszközei lesznek.”

Rozmán Lajos gondolata:
„Alkotó emberek – alkotó jellegű munkát végző előadóművészek – lévén a Zenélő Emléktáblák avatásánál az öröm, mint mindig a történések puszta tényéből fakadt. Ebben benne volt az is, hogy ezekre a – látszólag mechanikus – szerkezetekre mi kívül belül művészi munkaként tekintettünk, magyarul egy ilyen munkánál számunkra a „sosem tökéletes, és sosincs teljesen kész” kérdése mondhatni otthonos. Tehát a munkában minden pillanatot egy elérhetetlen célhoz vezető egyetlen lépésnek élünk meg, és a tapasztalat az, hogy tényleg semmi sem zárul le igazán, csak éppen egy ponton túl elkezd az ember valami máson dolgozni. Az, hogy sokan – talán érthető módon – egy lezártabb munkát vártak vagy szerettek volna látni, majdnem, hogy még – mint a Lupa szigeti komposnak az árvízi lakásmentés – tetszik is. Magyarul az is egyfajta öröm, ha ebből esetleg (illetve biztosan) van valami feszültség, mert olyan dolgokra, vagy akár csak gondolatokra ösztönöz, amire ennek az energiái nélkül valószínűleg nem lenne képes az ember. Áradás, a szokásos mederből való kilépés van, és ez jó.”

Napjaink vele és tesztüzem
Bár a Zenélő Falak már a nagy közönség számára is elérhetőek, a technikai megvalósítás kihívásai továbbra is aktív figyelmet igényelnek. Az alkotók folyamatosan monitorozzák a rendszerek működését, hogy minden hibát időben és gyorsan korrigáljanak, biztosítva a zavartalan zenei élményt a kerület lakói és látogatói számára.

Lépjünk közelebb, hallgassunk bele a falakba rejtett történetekbe, és éljük át együtt ezt a különleges zenei élményt Erzsébetvárosban!

Ha többet szeretnétek megtudni a Metrum Ensemble munkásságáról, látogassatok el a hivatalos oldalukra, böngésszetek a hanganyagok közt.

Végül következzen néhány kép melyek a premieren készültek – pillantsatok be, hogyan találkozik a zene Erzsébetváros vibráló utcáival!

A fotókat készítette: F. Tóth Gábor

 Ftg9054

 Ftg8993

 Ftg9372

 Ftg9423

 Ftg9419

 Ftg9611